Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. gen Józefa Kustronia w Starych Oleszycach

Reading is magic- magia czytania.

Czytanie bajek od dawna było wykorzystywane w nauce języka ojczystego, a ostatnio coraz częściej także w nauce języka obcego. To właśnie dzięki  kontaktom z pięknym językiem literackim dziecko szybciej nabywa umiejętności językowych, bogaci słownik, czerpie wzory poprawnego komunikowania się, poznawania i wyrażania siebie i otaczającego świata. Wykorzystując literaturę dziecięcą, możemy dzieciom stworzyć wiele okazji do rozwijania twórczej postawy wobec języka. Badania dowodzą, że bajki oraz krótkie opowiadania są odpowiednim materiałem metodycznym nie tylko dla najmłodszych uczniów.

Naukowcy dowodzą, że korzyści płynące z czytania książek dzieciom od najmłodszych lat wykraczają poza umiejętności czytania i pisania. Czytanie jest dla dziecka bardzo radosnym doświadczeniem, sposobem na podtrzymywanie relacji, rozładowania emocji dnia codziennego, wyciszenia, a także pomocą w rozwoju języka. Czytanie dziecku jest jednym z najskuteczniejszych sposobów budowania „językowych” połączeń nerwowych w jego rozwijającym się mózgu. Korzyści, jakie dzieci czerpią z czytania im bajek, mogą być dużo większe, gdy rodzice zadają pytania na ich temat, dopytują o przebieg wydarzeń.

Dlatego warto wspólnie spędzać czas na przeglądaniu książeczek  zarówno tych po angielsku, jak i po polsku, aby dziecko mogło przy okazji poszerzać swoją wiedzę. Bajki po angielsku pomagają dziecku osłuchać się z językiem. W naturalny sposób przyzwyczajają je do obcej mowy, uczą jej brzmienia, rytmu. Intuicyjnie i nieświadomie przyswaja nowe słownictwo. Aby nie zniechęcić dziecka do nauki, dobrze jest zacząć od prostych i krótkich bajeczek, np. o zwierzątkach.

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców. Proste książeczki mogą stanowić doskonałą pomoc naukową dla rodziców i nauczycieli.  Również rodzice którzy znają słabo angielski, mogą przy okazji rozwijać się językowo. Czytając książeczki po angielsku, sprawiamy, że dzieci osłuchają się z obcym językiem, jego intonacją i melodią. Rodzic który czyta swoim dzieciom, może świetnie wykorzystać ten czas do nauki języka obcego. Książki po angielsku dla dzieci stają się coraz bardziej dostępne i służą jako świetne narzędzie do nauki. Ucząc dzieci języków, poszerzamy im horyzonty. Dzięki obcojęzycznym książkom, uświadamiamy dzieciom, że istnieją kraje, języki, społeczeństwa, które różnią się od nas. To bardzo istotne, by już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodności świata i wzbudzać zainteresowanie innymi kulturami.
Ponadto, czytanie po angielsku zapewnia dzieciom doskonały start w nauce języków obcych.
Propagując ideę głośnego czytania dzieciom po angielsku wpisujemy się tym samym w ogólnopolską akcję „Mała książka wielki człowiek”.  Poniżej zamieszczam scenariusz zajęć z książeczką „The very hungry Caterpillar.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Piosenka na powitanie: Hello how are you? . Przywitanie się dzieci

2. Przypomnienie dni tygodnia za pomocą piosenki „The days of the week” the singing walrus.

3. Nauczyciel rzuca piłkę i podaje dzień tygodnia a dziecko, które złapie piłkę podaje następny dzień.


4. Nauczyciel ustawia w rzędzie cyfry od 1 do 7, dzieci skaczą i wymieniają dzień tygodnia ( 1 – Monday, 2 Tuesday etc).


5. Wprowadzenie słówek za pomocą flashcards: egg, catepillar, cacoon, butterfly, pear, oranges, apple, plum, strawberry, sweets, leaf.


6. What is missing ? Dzieci powtarzają słowa, zapamiętują kolejność, zgadują, czego brakuje.


7. Wysłuchanie opowiadania : „The very hungry caterpillar” i pokazywanie obrazków z książki.
The little egg lay on the leaf. On the morning the sun came up and out off egg came a small and very hungry caterpillar. He started to looked some food. On first day he ate throw apple but he was still very hungry. On the second day he ate throw pear, but he was still very hungry. On the third day he ate throw plum, but he was still very hungry. On the fourth day he ate throw orange, but he was still very hungry. On the fifth day he ate throw lemon, but he was still very hungry. On the next day he wasn’t hungry anymore and small anymore because he was big caterpillar. When then moon came up the caterpillar turned out into the butterfly.

8. Dzieci dostają rysunek gąsienicy a ich zadaniem jest w każdym kole namalować co zjadła kolejno gąsienica.


9. Speaking. Jedno z dzieci jest gąsienicą, przy której leżą dwie kartki: zielona i czerwona. Nauczyciel kładzie na kartkach dwie karty z owocami, a następnie pyta dziecko-gąsienicę: Do you like ...? Dziecko odpowiada patrząc na kartki: jeśli wspomniany owoc znajduje się na zielonej kartce dziecko odpowiada Yes, I do. Jeśli owoc jest na kartce czerwonej dziecko odpowiada No, I don't. 

10. "Co zjadła gąsienica?"

Jest to dobra zabawa na przypomnienie treści książeczki. Nauczyciel układa na dywanie papierowe talerze: czerwony z oczami i czułkami (głowa) oraz sześć zielonych (tułów). Każde dziecko otrzymuje mały kartonik z obrazkiem jedzenia. Wspólne przypominanie co zjadła w poszczególne dni (można czytać fragmenty tekstu) i układanie na sylwecie gąsienicy co zjadła każdego dnia - każde dziecko w odpowiednim momencie, na odpowiednim kole układa swój kartonik. Wspólne przeliczanie elementów. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania do ułożonej gąsienicy, np. Tell me what did the caterpillar eat on Monday? How many pears did she eat?


11. Zabawa sensoryczna- Nauczyciel zawiązuje chusta oczy dziecku I podaje mu do ręki różne owoce, uczeń za pomocą dotyku rozpoznaje owoce i podaje ich nazwę. Na koniec zabawy dzieci wykonają owocowe szaszłyki „Owocowe gąsienice”.
12. Piosenka na pożegnanie „Good bye song” .

 Przydatny link:
https://www.youtube.com/watch?v=75NQK-Sm1YY

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny